Akıllı Telefonlarda en iyi Fotoğraf ve Video Nasıl Çekilir ?

Akıllı Telefonlarda en iyi Fotoğraf ve Video Nasıl Çekilir ?
Günümüzde hemen hemen herkeste bulunan android ve ios işletim sistemli, akıllı telefonlarla sık sık fotoğraf ve video çekiyoruz. Peki çekilen görüntüler ne kadar iyi, cihazdan tam olarak yararlanıyor muyuz ? Tabiki çoğu zaman bu mümkün olmuyor,
Telefondan Video veya fotoğraf çekerken en iyi görüntüyü ve en kaliteli görüntü kalitesini almak için onlarca etken var, bunların en önemlilerini şimdi öğreneceksiniz.

     -Öncelikle Foroğraf ve video çekerken en önemli etkenlerden biri Kamera ayarlarıdır, Ne kadar iyi bir görüntü almaya çalışsanızda cihazında ayarları düşük ise, hiç bir zaman tam verim alınamaz, Örnek olarak cihaz 23 MP destekliyorsa ama ayarlardan 13 MP Seçilmişse, o cihazdan tam verim alınamaz. Diğer etkenlerden biride Görüntü oranıdır, Dünyada 16:9 görüntü oranı standart olarak kabul edilir. Bu oran HD, Full HD, ve 4K görüntü oranına eşittir, yani HD’de 1280x720p, Full HD’de 1920x1080p, 4K’da ise 3840x2160p dir. Bu Dünya Standartlarında çekim yapmak istiyorsanız kesinlikle çekimlerinizi yaparken telefonu veya kamerayı yan tutmanız gereklidir. Dik tutarak çekim yaparsanız, Görüntüde Telefon harici tüm cihazlarda neredeyse 3te1 oranında kayıp olur. Yani görüntünün sağ ve sol tarafında Siyahlıklar oluşur. Ve Televizyonda, LCD ekranlarda izlerken çok kötü bir görüntü oluşur. Zorunlu olmadıkça dik çekimleri sadece instagram gibi sosyal medya uygulamalarında kullanmanızda fayda var.
      -Bir diğer husus ise çekim esnasında ışık kaynağını her zaman arkanıza almanız gereklidir, Telefon kameralarının çoğunda dijital zoom olduğu için ne kadar yakınlaştırma özelliğini kullanırsanız görüntü o kadar bozulur, o yüzden yakınlaştırmak yerine çekim yapmak istediğiniz bölgeye yakın durmanızda fayda var.

Cep-Telefonu

         -Ve en önemlilerinden biri de, kesinlikle çekim esnasında telefonu veya kamerayı titretmemeniz veya mümkün olduğunca az hareket ettirmeniz gerekir, Eğer imkan varsa tripod ile sabit bir noktadan çekmeniz daha kaliteli bir görüntü almanızı sağlar. Bir diğer önemli nokta ise, “Odaklama” çekmek istediğiniz noktayı dokunmatik ekranlarda dokunarak o bölgeye odaklanmasını ve o bölgenin en net çekilmesi gereken yer olduğunu vurgulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse genelde insanların yüzüne odaklamak yüzleri daha net ve keskin bir biçimde kayıt almanıza yardım eder.
-Çekim yaparken, Kadraj da oldukça önemlidir. Genelde çekeceğiniz nesneyi veya ortamı ortalamanız gerekir. 

        -Son olarak çekime başlamadan önce her zaman kamera Merceğini hassas bir bez yardımıyla temizlemeniz gereklidir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir