80’lerin Çığır Açan Buluşu: SONY WALKMAN

80’lerin Çığır Açan Buluşu: SONY WALKMAN

Kasetçalar WALKMAN, ilk olarak 1979 yılında satışa sunuldu; ancak hala günümüzde bile insanlardan ilgi görmeye devam ediyor. 

– Walkman ismi nasıl ortaya çıktı?
         Akio Morita (Sony Yönetim Kurulu Başkanı) tarafından fikir edilen bu cihaz ilk olarak 1979 yılında Walkman TPS-L2 kod adıyla piyasaya çıktı. Yurtdışına seyahatlerde bulunan Morita, portatif yani taşınabilir bir müzik çalar fikrini ortaya atan ilk isimdi.

– Walkman ilk olarak ne zaman kullanıcılara sundu?
         İlk Walkman kasetçalar modeliyle 1979 yılında piyasaya çıktı ve o zamanlar cepte taşınabilen ilk elektronik cihazlardan biriydi. Elbette bugüne kadar Walkman birçok evrimden geçti. Örnek vermek gerekirse 1984 yılında Walkman CD çalar olarak karşımıza çıktı daha sonraları ise MP3 formatında, kendi hafızası olan Walkman cihazlar piyasaya çıktı. En son olarak da Görüntülü MP4 Oynatıcılar piyasaya sürüldü.

 1979 yılında satışa sunulduğunda Japonya’da yoğun ilgi gören Walkman, aynı yıl Amerika’da ve birçok ülkede Soundabout,  İngiltere’de ise Stowaway, İsviçre’de Freestyle adı ile piyasaya sürülmüştür. Her ne kadar Morita bu ismi beğenmemiş olsa da, Walkman ismi çok yüksek bir marka haline gelmiştir.

          İlk Walkman 1979 yılında TPS-L2 kod adıyla üretilmiştir. Stereo kasetçaları ve mini kulaklık jackı bulunan ürün, aynı anda iki kişinin müzik dinleyebilmesine de olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştı. Ve çiftli MDR-3L2 kulaklık ile birlikte satılıyordu. Ürünün üzerinde yer alan kırmızı buton ile kaset üzerine ses kaydı yapmak olanaklıydı. Kayıt için harici bir mikrofon kullanmanız gerekiyordu.
Bu ürünün ardından çıkan Walkman II ise istekler üzerine çift mikrofon girişi ile üretilmiş. Daha sonraları onlarca yeni özelliklerde ve farklı şekillerde Walkman üretilmeye devam etmiştir.-Sony, bir süre önce Japonya’da Walkman üretimini durdurdu.
Bu olay aslında en çok hangi formatın tutulmasıyla alakalı bir durum. Günümüzde yoğun olarak MP3 ve MP4 formatları kullanıldığından ve artık kaset üretimleri durduğu için Japonya’da böyle bir karar verildi ve üretimler durduruldu. Ancak Japonya dışındaki bazı ülkelerde hala üretimi yapılıyor. Sonuç her ne olursa olsun, 1980’leri tanımlayabilecek tek bir alet seçmek gerekseydi bu kesinlikle SONY WALKMAN olurdu..

     1979 yılında ilk üretilen WALKMAN’ın Orjinal Tanıtım Resmi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir